Už nějakou dobu přemýšlíte o způsobu života, který by tolik nezatěžoval naší planetu, ale stále nevíte, jak na to? Podělíme se s Vámi o pár nápadů, které nejsou náročné a většinou není problém je zavést v domácnosti, která třeba ani není tolik nakloněna zero waste stylu.

  1. Začni přemýšlet, zda to, co nakupuješ, skutečně potřebuješ (jestli všechny ty vychytávky do kuchyně skutečně využiješ, jestli je nutné kupovat každý týden nové oblečení, zda vánoční výzdoba z loňského roku neposlouží třeba i letos 🙂 … )
  2. příjemným krokem je ignorovat plastové pytlíky v obchodech. Nejlepší variantou je nosit si vlastní (látkové, záclonové, variant je spousta). Pokud zapomínáte nosit vlastní obaly, pokuste se alespoň vybírat raději papírové (v některých supermarketech je na výběr mezi plastovým a papírovým) a neberte si na každou věc pytlík zvlášť. Třeba takové rohlíky se v pytlíku bezproblému snesou i s bulkami, nebo například banány nemusí do pytlíku vůbec přijít 🙂
  3. Naučte se věci opravovat nebo využívat k jiným účelům. Roztrhané kalhoty? Ušijme si z nich třeba nákupní tašku! Rozbitý talíř můžeme využít k mozaikové dekoraci. Rozbité květináče nám poslouží k popiskům a rozdělení zahrádky (viz foto).
  4. Nepoužívejte jednorázové papírové utěrky – lze je jednoduše nahradit látkovými ústřižky například ze starých triček nebo látkových plen, které jednou za čas přimícháte k prádlu. 
    – nepožívejte ani jednorázové houbičky na nádobí. Šikovnější si mohou uháčkovat, ostatní mohou zakoupit ve specializovaných obchodech. To stejně platí pro odličovací tampony a podobně. Vše se pak jednoduše vypere a znovu použije.
  5. neplýtvejte jídlem. Je velké množství potravin, které vyhodíme, protože je nestihneme spotřebovat. Jestliže už dochází doba trvanlivosti a víte, že nestíháte spotřebovat, zkuste se zeptat sousedů, jestli nespotřebují 🙂 Vyšší level je pak takovýmto škodám předcházet a nakupovat po menších dávkách.

Je spousta dalších triků a nápadů. Ale jako první krůčky můžete využít zrovna tyto 🙂

BoB